Vyplatí sa kúpa dual SIM telefónu?

Pre ľudí, ktorí potrebujú dve telefónne čísla, sa na trhu množia mobilné telefóny, ktoré dokážu používať 2 SIM karty zároveň. Toto riešenie znie prakticky, ale má svoje plusy aj mínusy. Kedy je teda telefón s dvoma SIM kartami jasnou voľbou oproti používaniu dvoch mobilov zároveň?

Zhrňme si najprv jednoznačné výhody Dual SIM telefónov

duálny sim telefón

1. Prvý argument je praktickosť. Umožňujú zjednotiť osobný aj pracovný telefón do jedného. Vďaka tomu nemusíte nosiť a nabíjať dva mobily. Pri jednom smartfóne je tiež menšia šanca, že telefón niekde zabudnete, poškodíte alebo stratíte. Nehovoriac o zlodejoch.

2. Náklady na jeden dual SIM mobil sú nižšie, ako kupovať dva telefóny.

3. Využívanie služieb dvoch SIM kariet v jednom telefóne. Môžete byť neustále online, alebo môžete kombinovať jednu SIMku s lacnými telefonátmi s ďalšou, ktorá umožňuje lacné pripojenie na internet.

4. Dual SIM sa vám zíde aj v zahraničí. Ak ste v krajine, ktorá má vysoké ceny hovorov alebo dát, stačí si zaobstarať miestnu SIM kartu, ktorá vám môže ušetriť náklady na používanie vášho telefónu.

Aké sú nevýhody telefónov Dual SIM?

slabá batéria

Mohlo by sa zdať, že voľba je jasná. Dual SIM je praktická technológia. Avšak má aj niekoľko nevýhod, na ktoré by ste mali myslieť predtým, než si takýto telefón zaobstaráte.

1. Výber modelov dual SIM telefónov je obmedzený. Hoci je ich na trhu čím ďalej, tým viac, stále máte mierne obmedzené možnosti. To môže byť problém obzvlášť pre užívateľov, čo preferujú jednu konkrétnu značku alebo fanúšikov najnovších modelov.

2. Životnosť batérie mobilných zariadení s Dual SIM je menšia. Podpora dvoch kariet potrebuje viac batérie, a ak máte iba jeden telefón, väčšinou s ním pracujete viac. Počítajte teda s investíciou do kvalitného prenosného power-banku.

3. Pri niektorých modeloch sa druhá SIM karta používa namiesto dátovej microSD karty. Tým pádom musíte riešiť dilemu- druhé telefónne číslo alebo dodatočná pamäť?

4. Potenciálnou nevýhodou dual SIM smartfónov je aj dočasná nedostupnosť jedného z čísel. Ak máte napríklad dlhý pracovný hovor, na vaše súkromné číslo sa nikto nedovolá.

Je teda kúpa Dual SIM smartfónu výhodná oproti dvom samostatným telefónom?

Dá sa povedať, že pre bežné používanie sú telefóny pre dve SIM karty predsa len lacnejšie a praktickejšie. Samozrejme, majú isté nevýhody, ale tie sa týkajú skôr menej bežných prípadov. Ak patríte medzi ľudí, ktorí používajú súkromné aj pracovné telefónne číslo či SIM karty odlišných operátorov, prípadne cestujete do krajín, kde sa kúpa miestnej SIM vyplatí, je technológia Dual SIM pre vás výhodná.

Pamäťové karty Overit' to!

Milan Jarko
Milan Jarko

Milovník nových technológií, už roky fascinovaný mobilnými zariadeniami. Vášnivý fanúšik gadgetov a tester GSM príslušenstva. Nedávno - recenzent elektronických zariadení a redaktor. Vo voľnom čase sa venuje drotárstvu a hrá na konzole. Na blogu etuo má na starosti riešeniu problémov, s ktorými sa dennodenne stretávajú používatelia smartfónov.

Rating: 4.10 / 5.0 (2)
Vaše hodnotenie
Please select one of each of the ratings above.