Časy, keď sa smartfón používal iba na telefonovanie a posielanie správ sú nenávratne preč. V súčasnosti mnohí vnímame telefón ako našu tretiu ruku a spoľahlivého dôverníka, do ktorého pamäte ukladáme súkromné fotografie, heslá pre online bankovníctvo a mnoho ďalších súkromných informácií. Pomocou smartfónu komunikujeme, platíme účty, objednávame sa k lekárovi, nakupujeme... Práve kvôli tomu bola vytvorená virtuálna súkromná sieť, v skratke VPN (Virtual Private Network).
VPN je šifrovaná sieť, prostredníctvom ktorej môžeme prenášať akékoľvek údaje bezpečnejšie. Výrazne obmedzuje útoky hackerov na naše účty v rôznych aplikáciách. Zabraňuje tiež zneužívaniu informácií, ktoré poskytuje náš telefón. Preto by o jej výhodách mali vedieť všetci ľudia a najmä tí, ktorí svoje smartfóny používajú napríklad na uskutočňovanie bankových prevodov alebo online nákupov.
Pripojenie VPN sa spolieha na zložitejšie šifrovanie, zvyčajne 256-bitové. Používané sú aj protokoly na určenie údajov prenášaných medzi smartfónom a serverom VPN. Telefóny, ktoré používajú pripojenie VPN, sa napríklad nedajú sledovať podľa polohy. Presná špecifikácia takéhoto spojenia však závisí od toho, či využívame bezplatnú alebo platenú službu. Prečo stojí za to používať VPN?
Pri cestovaní sa takmer nikdy úplne nevyhneme potrebe použiť bezplatné Wi-Fi pripojenie. Nachádza sa na verejných miestach ako bary, kaviarne, reštaurácie, vlakové stanice, nákupné strediská či letiská. O nebezpečenstve používania bezplatných Wi-Fi hotspotov sa začalo hovoriť len prednedávnom a určite nie dostatočne.
Keďže sa k rovnakej sieti môže pripojiť ktokoľvek, hackeri využívajú túto príležitosť až príliš často. Nabúrať sa do nášho smartfónu a získať prístup k súkromným informáciám v ňom je pre nich totiž oveľa ľahšie, ak používajú rovnakú Wi-Fi ako my. Z tohto dôvodu sa bezplatné Wi-Fi nepovažujú za spoľahlivé, o čom občas informuje aj upozornenie o nezabezpečenom pripojení. Ak to nie je urgentné, v takýchto situáciách by ste sa určite nemali prihlasovať do bankových aplikácií. Pomocou pripojenia VPN obmedzíte možnosť zneužitia vášho telefónu prostredníctvom Wi-Fi.
Poznáte to. Stačí, že iba chvíľu strávime hľadaním nejakého produktu alebo ponuky, a o niekoľko minút neskôr algoritmy Google prispôsobia reklamy tomu, čo sme práve videli na webe. Napriek tomu, že táto funkcia bola zamýšľaná ako užitočná, v používateľoch internetu vyvoláva otravné, ba až nepríjemné pocity. Koniec koncov, údaje o tom čo, kedy, kde a ako často vyhľadávame môžu byť použité na sledovanie.
Vinným však nie je len Google, ale aj poskytovatelia internetových služieb, ktorí môžu používať podobné postupy. Našťastie, ľudia používajúci pripojenie VPN zostávajú zahalení rúškom anonymity. V prípade potreby môžu používať tzv. súkromné prehliadanie a tak pri surfovaní internetom neposkytovať prístup k informáciám, čo robili, sťahovali alebo aké stránky prehliadali.
S obmedzeným prístupom k určitému internetovému obsahu sa stretnú obzvlášť pravidelní cestovatelia. Niektoré stránky či masmediálny obsah je v určitých lokalitách neprístupný, čo je pre mnohých používateľov smartfónov frustrujúce. Niektoré krajiny blokujú prístup k rôznym sociálnym médiám, ako aj službám či aplikáciám. Dokonca ani obľúbený Netflix či dobre známy Facebook nie je k dispozícii úplne všade. Všetok obsah na internete si však môžete užívať bez obmedzení a uvedenia polohy vďaka pripojeniu sa na VPN server inej krajiny, ktorej sa takéto obmedzenia netýkajú.