Samsung Galaxy A50 sa dočkal svojej premiéry v prvom štvrťroku 2019. Rozšíril tak ponuku telefónov strednej cenovej kategórie ponúkaných kórejským výrobcom elektroniky. Dobrý dojem urobil okamžite, predovšetkým kvôli dizajnovému spracovaniu. Jeho nástupca za mierne vyššiu cenu, Samsung Galaxy A51, bol uvedený do predaja koncom roka 2019. Taktiež sa mu nedá vytknúť dizajn, ani funkčnosť. Ktorý z týchto smartfónov je teda pri nákupe lepším rozhodnutím?
Aké základné rozdiely si môžeme všimnúť medzi smartfónmi čo sa týka ich technických špecifikácií? Zdá sa, že ich je celkom dosť, takže by ste sa s nimi mali oboznámiť. Nie všetky totiž hlasujú v prospech novšieho modelu.
• Novší Samsung Galaxy A51 je po šírke o necelý centimeter užší ako jeho predchodca, no zároveň má o niečo hrubšie telo. Kvôli tomu je jeho hmotnosť o 6 g vyššia. Rozdiel v rozmeroch medzi telefónmi je preto takmer nepostrehnuteľný.
• Oba smartfóny disponujú rovnakým displejom Super AMOLED, hoci Samsung Galaxy A50 má o 0,10 palca menšiu uhlopriečku obrazovky. Na rozdiel od svojho nástupcu však obsahuje ochranu Corning Gorilla Glass, ktorou Galaxy A51 vybavený nie je.
• Telefóny majú rovnaké parametre vnútornej pamäte, no Galaxy A51 má hardvérovú konfiguráciu s 8 GB operačnej pamäte RAM.
• Starší Samsung Galaxy A50 podporuje väčšie pamäťové karty – až do 512 GB, zatiaľ čo Galaxy A51 sa uspokojil iba s 256 GB.
• Samsung Galaxy A51 disponuje o niečo novším modelom procesora Samsung Exynos 9611, ponúka však rovnakú frekvenciu ako procesor svojho predchodcu, a to 2 300 MHz.
• Novšia verzia Galaxy má fotoaparáty s oveľa väčším rozlíšením. Hlavný má 48 Mpx a druhý 12 Mpx. V prípade staršieho modelu to bolo 25 a 5 Mpx. Veľkosť rozlíšenia tretieho objektívu však hrá v prospech predchodcu, ktorý ponúka 8 namiesto 5 Mpx u Galaxy A51. Nový smartfón však obsahuje jednu šošovku navyše, a to s rozlíšením 5 Mpx, ktorú Galaxy A50 s tromi objektívmi nemá.
• Galaxy A51 má tiež lepšiu prednú kameru s rozlíšením 32 Mpx. V prípade Galaxy A50 je to 25 Mpx.
• Rozdiel je aj v bezdotykovom senzore a Hallovom efektovom senzore Samsungu Galaxy A50, ktorými novší Galaxy A51 nedisponuje.
Hoci cenový rozdiel medzi starším a novším modelom smartfónu Galaxy A nie je priepastný, rozhodovanie a výber toho správneho zariadenia nemusí byť ľahký. Samsung Galaxy A51 určite ponúka lepšie fotografické možnosti, nie je však podstatne efektívnejší ako jeho predchodca. Okrem toho podporuje externé pamäťové karty s menšou kapacitou, čo môže odradiť ľudí, ktorí sa nechcú vzdať neobmedzeného prístupu k veľkej knižnici súborov.
Moderný dizajn hlasuje v prospech Galaxy A51, ale fakt, že smartfónu chýba ochrana displeja Corning Gorilla Glass, je dosť odradzujúci. Finálne rozhodnutie o kúpe konkrétneho modelu telefónu preto závisí od individuálnych preferencií používateľa. Ak si nepotrpíte na lepšej kvalite fotiek a videa, môžete bez výčitiek siahnuť po solídne vypracovanom modeli Galaxy A50. Naopak, v prípade, že plánujete fotografovať často, lepšou voľbou bude Galaxy A51, na ktorý však odporúčame dokúpiť ochranné sklo.