Prečo sa nabíjačka zahrieva?

Mnohí používatelia mobilných telefónov sa obávajú, že sa ich nabíjačka počas používania – nabíjania – zahreje. Vysvetlíme vám, prečo sa nabíjačky môžu zahriať a kedy by ste mali byť pri nabíjaní opatrní.

Aké sú dôvody prehrievania nabíjačiek?

Nabíjačka pre mobilné telefóny

Sieťová nabíjačka je pre váš smartfón zdrojom energie. Klasická nabíjačka čerpá energiu zo sieťovej zásuvky (tá má zvyčajne 230 voltov) a premieňa ju obvykle na napätie o veľkosti približne 5 voltov. To bez problémov zužitkuje váš mobil. Samotný proces transformácie neprebieha však stopercentne, časť energie zostáva nezmenená. Práve táto energia sa mení na teplo, ktoré môžete cítiť počas nabíjania v okolí nabíjačky.

Badateľné je najmä pri použití funkcie rýchleho nabíjania. Ak chcete telefón ochrániť, mali by ste sa vo vlastnom záujme rýchlemu nabíjaniu vyhnúť, prípadne uprednostniť klasické nabíjanie. Dôvod? Generovanie vyššieho napätia tiež spôsobuje ohrievanie batérie. Avšak, nabíjania ako takého, sa báť nemusíte. To, že sa nabíjačky mobilných telefónov zahrejú, je prirodzeným dôsledkom konverzie napätia. Ak sa chcete dočítať o správnom nabíjaní viac, pozrite si články na našom blogu.

Môže sa zahriatím stať nabíjačka nebezpečnou?

Nabíjačka

Nie vždy je však prehrievanie bežné. Niekedy môže nadmerné zahrievanie nabíjačky znamenať vážnejší elektrický problém vo vašom mobile alebo priamo v samotnej nabíjačke. Kedy by ste mali zbystriť pozornosť? Ak je nabíjačka taká horúca, že sa jej nedá dotknúť, prípadne vtedy, keď sa jej plastový kryt začne rozpúšťať.

Vtedy je potrebné telefón odpojiť od nabíjania i zo siete a nabíjačku vymeniť za novú. Ak si chcete byť istí, že sa týmto nečakaným prehriatím váš telefón alebo jeho komponenty nepoškodili, kontaktujte autorizovaný servis telefónov a nechajte zariadenie skontrolovať.

Nabíjačky pre mobilné telefóny Overit' to!

Milan Jarko
Milan Jarko

Milovník nových technológií, už roky fascinovaný mobilnými zariadeniami. Vášnivý fanúšik gadgetov a tester GSM príslušenstva. Nedávno - recenzent elektronických zariadení a redaktor. Vo voľnom čase sa venuje drotárstvu a hrá na konzole. Na blogu etuo má na starosti riešeniu problémov, s ktorými sa dennodenne stretávajú používatelia smartfónov.

Rating: 4.50 / 5.0 (5)
Vaše hodnotenie
Please select one of each of the ratings above.