Situácia, keď váš telefón fotí sám od seba, je veľmi znepokojujúca. Môže to znamenať, že smartfón bol napadnutý hackerom. Zachytenú fotografiu napríklad vašej tváre môže nežiaduca osoba použiť na odomknutie zariadenia. Túto situáciu netreba podceňovať. Mali by ste rýchlo reagovať a zároveň tiež vedieť, ako zabrániť podobnej situácii v budúcnosti.
Čoraz viac ľudí zakrýva webové kamery vo svojich laptopoch nálepkami. Tento trend sa stal natoľko silným, že výrobcovia vybavujú nové modely zariadení špeciálnymi krytmi. Ak vám teda v prípade notebookov tak veľmi záleží na súkromí, prečo by ste mali bagatelizovať možnosť zachytenia vášho obrazu mobilnými telefónmi? O to viac ak viete, že práve mobil počas dňa používate oveľa častejšie.
FBI už dávnejšie informovala verejnosť, že má technológie, ktoré dokážu aktivovať záznamníky elektronických zariadení bez toho, aby o tom ich vlastníci vôbec vedeli. Dá sa preto ľahko odhadnúť, že podobné technológie sú k dispozícii už aj pre tých, ktorí ich chcú používať na pochybné účely. A to všetko kvôli malvéru, ktorý si ľudia nevedomky stiahnu do svojich smartfónov. Fotografie, ktoré takto nasnímajú, je možné použiť na vydieranie, prezeranie citlivých údajov alebo dokonca na prístup k dôverným aplikáciám, napríklad bankovým.
Ak si všimneme, že náš smartfón fotí bez nášho pričinenia, mali by sme rázne zakročiť. Najlepšie je obnoviť výrobné nastavenia prístroja a to čo najskôr. Nanešťastie to zahŕňa i stratu všetkých údajov uložených v pamäti smartfónu. Ak si teda chcete uchovať napríklad fotografie na pamiatku, textové správy alebo kontakty, musíte ich najskôr zálohovať (pozri Ako zálohovať Android telefón?)
Po obnovení výrobných nastavení telefónu venujte osobitnú pozornosť aplikáciám, ktoré inštalujete. Najskôr stiahnite aplikácie iba z dôveryhodných zdrojov, napríklad z obchodu Google Play alebo App Store. Odporúčame tiež skontrolovať hodnotenia na stiahnutý softvér a overiť povolenia, ktoré získal. Ak to nie je nevyhnutné, nepovoľte aplikácii používať vašu kameru alebo mikrofón. Povolenia ku každej aplikácii si môžete overiť tak, že prejdete do nastavení aplikácie a potom zobrazíte zoznam všetkých, ktoré sú nainštalované vo vašom smartfóne. Po kliknutí na vybranú aplikáciu sa zobrazia jej oprávnenia.
Okrem sťahovania aplikácií iba z dôveryhodných zdrojov by ste mali mať v pamäti vášho smartfónu nainštalovanú antivírusovú aplikáciu, napríklad Avast, AVG alebo Kaspersky. Takýto softvér pomáha chrániť vaše zariadenie varovaním pred potenciálnymi nebezpečenstvami. Tým sa však preventívne opatrenia nekončia. Kedykoľvek je to možné:
• nepoužívajte hot-spoty a nepripájajte sa k neznámym sieťam Wi-Fi,
• vypnite Bluetooth a NFC vždy, keď ich nepoužívate,
• nenabíjajte telefón pomocou verejných zariadení, ako sú napríklad počítače v internetových kaviarňach,
• nezadávajte vaše údaje na nedôveryhodných stránkach, napríklad na tých, ktoré si vyžadujú prístup k určitému obsahu pomocou Facebooku,
• neklikajte na podozrivé odkazy, aj keď vám ich poslal niekto známy, pretože aj on mohol byť napadnutý hackermi.