Keď si smarfón kúpite, fotoaparát má určité predvolené nastavenia. Systém vyberá automaticky nastavenia tak, aby vyhovovali prostrediu, ktoré snímate. Keďže smartfón nie je človek, nedokáže vždy správne vyhodnotiť typ prostredia, preto je lepšie nastaviť fotoaparát manuálne. Ako si sami nastavíte parametre foťáku?
V profesionálnom režime si nastavíte všetky možné parametre sami. Ak si chcete tento režim zvoliť, pozrite si možnosti fotoaparátu – sú v telefóne pod názvom „profesionálny režim/profesionálna fotografia/ manuálna kamera“. Názov závisí od značky smartfónu. Napríklad v telefóne Huawei Mate 10 Lite je táto funkcia k dispozícii, keď je aplikácia zapnutá a obrazovka sa pohybuje zľava doprava.
U iPhonov je to o niečo komplikovanejšie, pretože si používatelia nemôžu manuálne nastaviť možnosti fotoaparátu na základe zabudovaných funkcií. Aby ste mohli používať manuálne nastavenia, musíte si stiahnuť aplikáciu VSCO, ktorú nájdete v App Store. Program umožňuje nastaviť parametre a režimy fotenia.
Je doba, počas ktorej je otvorená uzávierka. Meria sa v sekundách (napr. 1/1000, 1/500, 1/250). Ak tento čas predĺžite dobu dopadu svetla na šošovku. Teda, ak sú vaše fotky príliš tmavé, najlepším riešením je dlhšia doba expozície. Ak je však doba príliš dlhá, približne okolo hodnoty 1/10 s, hrozí rozmazanie fotografie a je lepšie použiť statív.
ISO vyjadruje citlivosť šošovky fotoaparátu. V modernejných modeloch telefónov sa hodnota pohybuje okolo 50 až 3 200 bodov. Čím je táto hodnota vyššia, tým je vyššia aj citlivosť fotoaparátu. Nižšia citlivosť naopak zlepšuje vykreslenie farieb aj kvalita obrazu, no pri stmievaní s ňou už pekné fotky neodfotíte. Pri fotení na slnku je najlepšie nastaviť čo najnižšiu citlivosť ISO (50 alebo 100), v zamračených dňoch alebo interiéri je lepšia vyššia citlivosť (napr. 400 až 600), nemala by však prekročiť 800, pretože to by už spôsobovalo šum.
Určuje teplotu farieb, svetelný zdroj, ktorý dopadá na snímač fotoaparátu. Tento parameter sa vyjadruje v Kelvinoch. Typy vyváženia bielej sú vždy opísané podľa zdroja svetla a na základe okolitých podmienok. Napríklad denné svetlo je 5 300 – 5 700 K, zamračené 6 400 – 6 600 K, žiarovka 2 600 – 2 800 K a žiarivka 3 900 – 4 100 K.
Ak nemáte dostatočne dobré svetlo, ideálne je použiť telefón s bleskom. To vám zabezpečí pekne osvetlené fotografie aj bez vysokej hodnoty expozície a hodnoty ISO. Ak nemáte blesk, odporúčame použiť napríklad LED blesk.
Aj keď priblíženie fotografií výrazne znižuje ich kvalitu, preto sa radšej skúste sa k fotenému objektu priblížiť alebo použiť špeciálny objektív na smartfón.
Pri orezávaní fotografie je dobré použiť mriežku, vďaka ktorej budete presne vedieť, ako fotografiu umiestniť, aby bola súmerná a kompozične pútavá. Tiež je dôležité, aby na priesečníkoch čiar boli tzv. silné body, to znamená dôležité objekty, ľudia či miesta.
Pred fotografovaním nezabúdajte šošovku fotoaparátu vždy vyčistiť navlhčenou utierkou. Odtlačky prstov na skle šošovky určite nepomôžu, ak chcete odfotiť kvalitnú a ostrú fotografiu.