Problém s nabíjaním iPhonu môže mať mnoho príčin. Tie sa netýkajú len samotného telefónu a nabíjačky, ale dokonca aj elektrickej zásuvky, ktorú na dobíjanie baterky používame. Preto by sme mali, skôr, ako vyhodíme na prvý pohľad nefunkčný kábel, postupne vylúčiť faktory, pre ktoré sa iPhone nedá nabíjať.
Predtým, než začneme kontrolovať, prečo sa iPhone nenabíja, skontrolujte, či je správne pripojený k napájaniu. Dôkladne overte, či konkrétna zásuvka funguje bezchybne tým, že do nej vyskúšate napojiť iné elektronické zariadenia či spotrebiče. iPhone môžeme nabíjať aj prostredníctvom počítača alebo iného napájacieho príslušenstva, napríklad power banky. Toto je teda ďalší spôsob, ako zistiť, či sa váš telefón bude bezproblémovo nabíjať z iného zdroja.
O správnom nabíjaní vás iPhone informuje prostredníctvom malého symbolu blesku na obrazovke (pri pripojení sa objaví hneď vedľa ikony zobrazujúcej stav batérie). Ak uzamknete obrazovku, piktogram nabíjacej sa batérie zostane naďalej viditeľný. iPhone, ktorý sa nenabíja, žiadnym spôsobom na pripojenie kábla nereaguje, respektíve môže zobraziť upozornenie o nepodporovanom príslušenstve. V obidvoch prípadoch sa však príčiny tohto správania môžu prekrývať.
Ak sme si už istí, že za zlyhanie nabíjania iPhonu nezodpovedá nefunkčný zdroj energie, môžeme podniknúť ďalšie kroky. Najprv skontrolujte, či nedošlo k poškodeniu nabíjačky alebo kábla USB. Môžu to byť napríklad praskliny v izolačnej vrstve alebo často nadtrhnutý drôt v blízkosti napájacieho konektora. Najjednoduchšie je správne fungovanie nabíjačky overiť pomocou iného zariadenia Apple. Ak také po ruke nemáme, musíme sa spoľahnúť na svoj zrak a dôkladné vonkajšie preskúmanie.
Ak je problém s nabíjacím príslušenstvom, proces nabíjania sa zvyčajne môže dočasne obnoviť vymenením napájacieho kábla. Avšak, môže sa stať, že iPhone sa určitý čas bude nabíjať, no neskôr na nabíjanie znova nebude reagovať. V takejto situácii je najlepším riešením opraviť alebo vymeniť nabíjačku.
Dôvodom, prečo sa iPhone nechce nabíjať, môže byť aj znečistený port, do ktorého nabíjací kábel zapájame. Na rozdiel od vonkajšieho povrchu sa vo vnútornom nabíjacom porte ľahko hromadia rôzne druhy nečistôt, napríklad prach alebo drobné kúsky materiálu (napr. z vrecka). Ak sa ukáže, že port na iPhone je znečistený, musíme špinu starostlivo odstrániť. Na tento účel môžeme použiť napríklad ihlu alebo pinzetu. Tieto kovové predmety však môžu pri zlom zaobchádzaní poškriabať vnútro portu, použiť preto môžete drevené špáradlo. Aj s tým však manipulujte opatrne.
Po vylúčení vyššie uvedených faktorov, kvôli ktorým sa iPhone nabíja, sa môžeme pokúsiť reštartovať zariadenie. Niekedy sa systém iOS zablokuje kvôli nedostatočnej odozve na nabíjací kábel. Tento problém by sa mal vyriešiť reštartovaním iPhonu. Ak sa tak nestalo, bohužiaľ, neostáva nič iné, ako mobilný telefón zaniesť do servisu Apple alebo do inej dôveryhodnej opravárenskej pobočky. Pravdepodobne bude totiž nutné vymeniť nefuknčný konektor.
Vďaka technológii zabezpečenia zariadenia je možné pri nabíjaní iPhonu uskutočniť opatrenia. Ak sa batéria nadmerne zahreje, nabíjanie je možné práve v 80% pozastaviť. V takomto prípade sa proces nabíjania obnoví až po ochladení komponentov zariadenia. Výrobca odporúča nabíjať iPhone v prostredí s optimálnou teplotou. Preto ak môžete, presuňte telefón pri nabíjaní na chladné miesto, aby bol v dostatočnej vzdialenosti od radiátora alebo priameho slnečného žiarenia.