Bez ohľadu na to, kde ste našli telefón - je to niečí majetok. Privlastnenie si cudzej veci sa dá posudzovať ako krádež. Zariadenie by sa preto malo čo najskôr vrátiť svojmu majiteľovi. Ako sa to však dá dosiahnuť? Nižšie uvádzame niekoľko spôsobov, ako kontaktovať majiteľa smartfónu alebo odovzdať telefón zodpovedným osobám.
Aby ste sa vyhli zbytočným formalitám a zachránili majiteľa pred stresom zo strateného telefónu, môžete sa ho najskôr pokúsiť kontaktovať. Ak telefón nemá nainštalovaný zámok obrazovky, záležitosť sa dá ľahko vyriešiť. Stačí vytočiť jedno z posledných volaných telefónnych čísel a vysvetliť celú situáciu. Môžete sa tiež rozhodnúť kontaktovať dôveryhodnú osobu spomedzi kontaktov majiteľa telefónu, napríklad niekoho z rodiny. Rodičia sa zvyčajne do telefónneho zoznamu nezaznamenávajú podľa mena, ale ako „mama“ a „otec“.
Ak nájdete telefón s uzamknutou obrazovkou, situácia sa trochu skomplikuje. Nemá zmysel tráviť čas pokusom o odomknutie, je lepšie podniknúť konkrétne kroky. Ak sa smartfón našiel na verejnom mieste, napríklad v kaviarni, kine, klube alebo na univerzite, mali by ste ísť na recepciu. Tam môžete nahlásiť nájdenie telefónu a zanechať svoje kontaktné údaje. Možno ich už majiteľ upozornil a čaká tam na nálezcu alebo im uviedol svoje údaje, aby ho v prípade nálezu telefónu mohli kontaktovať. Nemali by ste však vyžadovať, aby telefón prevzala osoba pracujúca na recepcii, pretože to nie je jej povinnosť.
Ak ste našli telefón a nijakým spôsobom nemôžete kontaktovať majiteľa, musíte ísť na policajnú stanicu alebo vyhľadať najbližšie Straty a nálezy. Tým si zachováte status tzv. "čestného nálezcu." Po prijatí nájdeného smartfónu by vám daný orgán mal vydať príslušné osvedčenie. Bude obsahovať podrobné údaje o nálezcovi, ako je meno, adresa, popis nájdeného smartfónu, ale aj čas a miesto jeho nájdenia. V prípade, že smartfón už bol nahlásený ako stratený v dôsledku trestného činu, je veľmi pravdepodobné, že nálezca sa bude musieť zúčastniť výsluchu, hoci nemá s daným prípadom nič spoločné.
Nálezcovia, ktorí si ponechajú cudzí majetok a používajú ho, môžu čeliť vážnym následkom. Môže im byť uložená vysoká pokuta, alebo dokonca i trest odňatia slobody až na jeden rok - v závislosti od hodnoty telefónu. Každý smartfón má číslo IMEI, t.j. individuálne identifikačné číslo. Polícia môže počas bežnej kontroly skontrolovať číslo IMEI a overiť, či nie je v databáze telefónov, ktoré boli nahlásené ako ukradnuté. Zákon tiež umožňuje lokalizáciu strateného telefónu. Prostredníctvom čísla IMEI môže operátor mobilnej siete určiť konkrétne miesto, kde sa zariadenie nachádza.
Okrem dopadu nepríjemných právnych a finančných následkov sa jednoducho oplatí byť čestný. Nikdy neviete, kedy sa stane podobná situácia práve vám. Potom sa zase vy budete spoliehať na slušného nálezcu, ktorý si váš smartfón neprivlastní.