Ako zistiť, či je mobil odpočúvaný?

Máte podozrenie, že niekto špehuje váš telefón? Spozorovali ste znepokojujúce alebo rušivé signály a neviete, či môžete vaše zariadenie ďalej bezpečne používať? V tomto článku sa dozviete, ako skontrolovať, či je váš telefón skutočne odpočúvaný.

Vyskúšajte servisné kódy (Android, iOS)

1. Ako zistiť, či je mobil odpočúvaný?

Odpočúvanie a nezrovnalosti v telefóne pomôžu odhaliť kódy MMI.

• Zadajte kód *#21# namiesto čísla v telefóne, vytočte ho a zistíte, či sú hovory a správy z telefónu presmerované na iné číslo. Ak áno, uvidíte to na obrazovke.

• Zadajte kód *#62#, vytočte ho a zistíte, kde sú hovory presmerované, keď je telefón vypnutý alebo mimo dosahu. Keď sa na obrazovke objaví cudzie číslo, neprepadajte panike. Pravdepodobne to bude číslo vašej hlasovej schránky. Uistite sa však, že to tak naozaj je. Skontrolujte ho vo vyhľadávači alebo zavolajte operátorovi. (Pozri tiež: Ako zistím, neznáme číslo mobilného telefónu?).

Skontrolujte správcov zariadení v systéme Android

2. Ako zistiť, či je mobil odpočúvaný?

Overením zoznamu správcov zistíte, ktoré aplikácie majú práva na správu telefónu.

Otvorte Nastavenia telefónu a do vyhľadávacieho nástroja zadajte „Správcovia zariadení“. Môžete tiež zvoliť: Nastavenia >> Zabezpečenie >> Správcovia zariadení.* V zozname následne uvidíte aplikácie, ktoré majú status správcu. Ak niektorá aplikácia vzbudí podozrenie a zistíte, že nepochádza od výrobcu zariadenia alebo softvéru, nezabudnite obmedziť jej oprávnenia alebo zvážiť úplné odstránenie.

*Časť Správcovia zariadení sa môže nachádzať niekde inde. Závisí to od výrobcu a modelu smartfónu.

Skontrolujte zabezpečenie svojho účtu iCloud na iPhone

Špehovanie účtov iCloud je populárna metóda využívaná podvodníkmi. Dokážu sa tak dostať k používateľskému menu i heslu účtu iCloud a v dôsledku toho získajú prístup ku všetkým svojim správam, fotografiám či histórii hovorov. Ak máte zapnutú verifikáciu v dvoch krokoch, na neznámu činnosť vás upozorní žiadosť o potvrdenie nového prihlásenia sa do účtu.

Používajte profesionálne vybavenie alebo odbornú pomoc

V obchodoch so zabezpečovacou technikou je možné nájsť špeciálne detektory, ktoré informujú o sledovaní a lokalizujú odpočúvania. Rovnako vhodným riešením je aj odovzdanie telefónu spoločnosti špecializujúcej sa na odpočúvanie.

Predtým, než využijete služby konkrétnej spoločnosti, nezabudnite si dôkladne prečítať jej recenzie na internete. Taktiež je dôležité nekontaktovať operátora telefónu, o ktorom si myslíte, že je sledovaný. Špehovia sa tak v opačnom prípade o vašich krokoch vopred dozvedia.

Vypnite sledovacie reklamy

3. Ako zistiť, či je mobil odpočúvaný?

Niektorým používateľom sa môže zdať, že je ich telefón odpočúvaný, keď sa im zobrazujú prispôsobené reklamy na základe ich záujmov a vyhľadávaní. V tomto prípade však nie je dôvod na obavy. Je bežné, že spoločnosti ako Google alebo Facebook zhromažďujú informácie a údaje od používateľov.

V prípade, že je to pre vás problém, prispôsobené reklamy môžete v telefóne vypnúť. Musíte iba zmeniť nastavenia reklám vo svojom účte Google a Facebook. V prípade zariadení iPhone je možnosť obmedziť inzerciu orientovanú na záujmy v sekcii: Nastavenia >> Ochrana osobných údajov >> Reklamy.

Dúfame, že vďaka nášmu článku sa vám podarilo vyriešiť problém s telefónom a zároveň sa lepšie postarať o svoje súkromie a bezpečnosť.

Puzdrá Overiť to!

Milan Jarko
Milan Jarko

Milovník nových technológií, už roky fascinovaný mobilnými zariadeniami. Vášnivý fanúšik gadgetov a tester GSM príslušenstva. Nedávno - recenzent elektronických zariadení a redaktor. Vo voľnom čase sa venuje drotárstvu a hrá na konzole. Na blogu etuo má na starosti riešeniu problémov, s ktorými sa dennodenne stretávajú používatelia smartfónov.

Rating: 4.50 / 5.0 (10)
Vaše hodnotenie
Please select one of each of the ratings above.