Pre zablokovanie Wi-Fi v telefóne sa rozhodujú najmä rodičia, ktorí chcú obmedziť denný prístup svojich detí na internet. Toto je zvyčajne to najjednoduchšie riešenie, vďaka ktorému dieťa strávi menej času na internete – pokiaľ v telefóne nevyužíva mobilný dátový balíček. Ako teda môžete zablokovať Wi-Fi v telefóne?
Ak sa obávate, že vaše dieťa trávi príliš veľa času surfovaním na internete, stojí za to pokúsiť sa toto nežiaduce správanie obmedziť. Samozrejme, je potrebné ponúknuť mu zaujímavé alternatívy, ako by mohlo využiť svoj voľný čas užitočnejšie. Zároveň je to vynikajúca príležitosť na posilnenie vzájomných väzieb, napríklad spoločnou návštevou kina alebo jazdou na bicykli. Avšak, samozrejme, nikto nie je schopný tráviť čas so svojím dieťaťom 24 hodín denne. Okrem toho, mnohé deti zneužívajú internet na svojich telefónoch neskoro večer a v noci. To môže viesť k nedostatku spánku a poruchám sústredenia sa počas dňa. Preto je najlepší spôsob, ako tomu zabrániť, dočasné zablokovanie siete Wi-Fi v telefóne.
Najjednoduchší spôsob, ako zablokovať Wi-Fi v telefóne, je jednoducho vypnúť ju v nastaveniach zariadenia. Táto možnosť, žiaľ, môže fungovať iba u malých detí, ktoré ešte nie sú schopné plne porozumieť pokročilým funkciám telefónu. Navyše, väčšina smartfónov už má skratky na zapnutie alebo vypnutie Wi-Fi v hlavnom menu vedľa funkcií, ako sú Bluetooth alebo mobilné dáta. Ak sú vaše deti s technológiami širšie oboznámené, určite si budú vedieť na svojom smartfóne zapnúť inú Wi-Fi – za predpokladu, že budú vedieť, aké je na ňu prístupové heslo.
Ak zmeníte heslo pre domácu sieť Wi-Fi, dieťa sa k nej nebude môcť pripojiť so svojím telefónom. Možnosť zmeniť prístupové heslo na príjem vĺn vysielaných routerom máte k dispozícii bez ohľadu na poskytovateľa služieb. Podľa zvyčajného postupu dostávate heslo nastavené samotným výrobcom, ktoré je umiestnené na nálepke na spodnej strane routera. Zmeníte ho prihlásením sa na konfiguračnú stránku vášho routera – zvyčajne je pritom potrebné zadať jeho IP adresu do prehliadača. V prípade problémov so zmenou hesla môžete využiť aj technickú podporu vášho poskytovateľa internetu. V nastaveniach mnohých routerov sa dá tiež obmedziť prístup k Wi-Fi pre jednotlivé zariadenia.
Nezabúdajte však, že nedostatočný prístup k Wi-Fi doma nevylučuje, že dieťa nebude používať bezdrôtovú sieť na iných miestach, napríklad u kamarátov. Zmeniť heslo na Wi-Fi sa tiež neoplatí v situácii, keď chcete dieťaťu len obmedziť čas strávený na internete a nie ho úplne zbaviť prístupu k nemu.
Aplikácie na rodičovskú kontrolu predstavujú najlepšie možné riešenie na blokovanie Wi-Fi v telefóne. V službe Google Play aj App Store nájdete množstvo rôznych aplikácií na rodičovskú kontrolu. Poskytujú mnoho funkcií, ktoré informujú rodičov o tom, koľko času trávi dieťa prehliadaním webov a aké stránky navštevuje. Mnohé z týchto aplikácií ponúkajú tiež možnosť nastaviť špeciálne obmedzenia pre prístup, napríklad pre webové stránky pre dospelých. Prístup na internet však môžete obmedziť aj úplne – napríklad stanovením dočasného limitu na používanie siete. Zablokujete tak prístup k mobilným dátam v telefóne, ale aj do všetkých sietí Wi-Fi. Medzi aplikácie, ktoré ponúkajú takéto funkcie, patria: Norton Family, Kids Place, Google Family Link alebo T-Mobile Deti v sieti. Nastavenia prístupu pritom môže zmeniť iba rodič, ktorý pozná prihlasovacie heslo.