Ako správne nabíjať mobilný telefón

Životnosť batérie závisí na tom, ako sa o ňu, resp. o telefón staráme. Najbežnejšou chybou, ktorá batérii skracuje životnosť a môže ju aj poškodiť, je nesprávne nabíjanie mobilu. Tu je niekoľko pravidiel, ako správne nabijete váš smartfón.

Pravidlo č. 1: Telefón nabíjajte častejšie, ale menej

batériu telefónu

Súčasné mobilné zariadenia by mali byť pripojené k nabíjačke častejšie, ale nenabíjajte ich úplne doplna a ani ich nenechávajte úplne vybiť. Optimum je držať telefón v rozmedzí 30 - 90 % batérie. Už neplatí pravidlo, že je dobré mobil nechať úplne vybiť predtým, ako ho pripojíte k nabíjačke (alebo k powerbanku, ak nemáte prístup k elektrickej zásuvke).

Pravidlo č. 2: Nenabíjajte telefón po celú noc

nabíjania telefónu

Toto pravidlo pevne súvisí s pravidlom č. 1. Mnoho užívateľov necháva mobil na nabíjačke celú noc. Je síce pravda, že keď sa batéria nabije na 100 %, systém vypne nabíjanie. Ale keď sa baterka trochu vybije, nabíjanie sa znova spustí. Tento proces síce nenabíja baterku príliš, ale má negatívny efekt v podobe uvoľňovania tepla, ktoré baterke škodí.

Pravidlo č. 3: Vyhýbajte sa rýchlemu nabíjaniu

Nabíjačka

Funkcia rýchleho nabíjania (najmä na drahších a kvalitnejších smartfónoch) taktiež vie poškodiť vašu baterku. Je síce užitočná, ale vyššie napätie zohrieva batériu. Ak váš telefón má túto funkciu, skúste ju používať iba vtedy, keď ju naozaj potrebujete.

Pravidlo č. 4: Chráňte váš telefón pred slnkom a mrazom

ochrana telefónu

Príliš nízke alebo príliš vysoké teploty škodia batériám. Preto by ste sa mali snažiť chrániť váš mobil pred priamym slnkom alebo silným mrazom. Odporúčame ho čo najviac nosiť v batohu či kabelke a používať ochranný kryt.

Pravidlo č. 5: Zvoľte overenú nabíjačku

Nabíjačky

Používanie nekvalitných lacných nabíjačiek môže prehrievať batériu alebo spôsobiť skrat, ktorý ju poškodí. Nabíjajte váš telefón iba takou nabíjačku, ktorá má certifikát kvality CE.

Nabíjačky pre mobilné telefóny

Milan Jarko
Milan Jarko

Milovník nových technológií, už roky fascinovaný mobilnými zariadeniami. Vášnivý fanúšik gadgetov a tester GSM príslušenstva. Nedávno - recenzent elektronických zariadení a redaktor. Vo voľnom čase sa venuje drotárstvu a hrá na konzole. Na blogu etuo má na starosti riešeniu problémov, s ktorými sa dennodenne stretávajú používatelia smartfónov.

Rating: 4.20 / 5.0 (5)
Vaše hodnotenie
Please select one of each of the ratings above.