Ako postupovať, ak vám nefunguje dotykový displej na mobile

Smartfóny s dotykovým displejom sú už bežnou vecou a nie je výnimka, že obrazovka prestane reagovať alebo reaguje na zadávanie príkazov len veľmi pomaly. Príčiny vzniku tejto situácie môžu byť rôzne. Nižšie si prečítate o troch najčastejších situáciách a o tom, ako ich riešiť.

Situácia č. 1: Displej nereaguje, lebo je špinavý alebo zanesený

mikrovlákno

Ak máte tento problém, stačí zbaviť displej vášho mobilu všetkého prachu, špiny, mastnoty či malých čiastočiek. Odporúčame utrieť displej vlhkou utierkou určenou na sklo, prípadne suchou handričkou z mikrovlákna.

Pred používaním telefónu sa uistite, že vaša ruka je čistá a suchá. V prípade, že vyčistenie displeja nepomohlo, postupujte ďalej.

Situácia č. 2: Váš smartfón nereaguje, pretože je napojený na elektrinu a to mu bráni v prevádzke

Nabíjačka

Ak je váš telefón pripojený ku zdroju elektriny (napr. nabíjačka alebo počítač), odpojte ho a skontrolujte, či obrazovka už reaguje. V prípade, že to nie je váš prípad alebo nie je na vine zapojenie do elektriny, môže ísť ešte o jednu situáciu.

Situácia č. 3: Problém je spôsobený zlyhaním softvéru, resp. aplikácie

android

1. Skúste reštartovať váš telefón - podržte tlačidlo zapínania, až kým sa telefón nevypne. Potom ho znova zapnite a nechajte ho načítať. Skontrolujte, či displej stále nereaguje na dotyk.

2. Ak reštart smartfónu nepomohol, máte ešte jednu možnosť: skúsiť reštartovať telefón do pôvodných nastavení (factory data reset). Vtedy je nutné spustiť telefón v obnovovacom móde (recovery mode). Najprv dlho podržte tlačidlo zapínania, aby sa mobil vypol. Následne dlho podržte tlačidlo zapínania a zároveň tlačidlo pridávania hlasitosti, až kým sa neobjaví ikona Androidu. Pozor, na niektorých modeloch musíte stlačiť tlačidlo uberania hlasitosti! Za pomoci tlačidiel hlasitosti navoľte na obrazovke “vymazanie dát / obnovenie pôvodných nastavení” (clear data / restore factory settings) a následne “Reštartovať systém teraz”. Voľbu potvrdíte tlačidlom zapínania.

Dôležitá poznámka: Ak sa rozhodne obnoviť pôvodné nastavenie vo vašom telefóne, prídete o dáta v telefóne (nie na dátovej karte). To sa týka nainštalovaných aplikácii, SMS správ, fotiek a podobne.

V prípade, že žiadne z týchto riešení nepomohlo a dotykový displej vo vašom smartfóne stále nefunguje, je displej zrejme mechanicky poškodený. V tom prípade už sami veľa nezmôžete a musíte sa obrátiť na servis či na značkovú predajňu mobilov vášho výrobcu.

Puzdrá Overit' to!

Milan Jarko
Milan Jarko

Milovník nových technológií, už roky fascinovaný mobilnými zariadeniami. Vášnivý fanúšik gadgetov a tester GSM príslušenstva. Nedávno - recenzent elektronických zariadení a redaktor. Vo voľnom čase sa venuje drotárstvu a hrá na konzole. Na blogu etuo má na starosti riešeniu problémov, s ktorými sa dennodenne stretávajú používatelia smartfónov.

Rating: 5.00 / 5.0 (5)
Vaše hodnotenie
Please select one of each of the ratings above.