Chcete byť ekologickí alebo by ste len radi ušetrili peniaze? S nákupom novej nabíjačky sa nemusíte ponáhľať. Ak vaša súčasná nabíjačka prestala fungovať, najprv si skontrolujte, či sa nebude dať opraviť. Možno postačí len krátka oprava a zariadenie vám bude spoľahlivo slúžiť ešte pomerne dlhý čas. Aké sú teda najjednoduchšie spôsoby, ako opraviť nabíjačku na telefón?
Skôr, ako začnete za problémy s nabíjaním telefónu viniť nabíjačku, skontrolujte čistotu nabíjacej zásuvky na telefóne. Časom sa tu mohol nahromadiť prach a nečistoty, ktoré sťažujú správne pripojenie. V niektorých prípadoch problém vyriešite vyčistením nabíjacej zásuvky napríklad suchým vatovým tampónom, špáradlom alebo pinzetou (pozri tiež: Ako vyčistiť telefón od nečistôt?)
Najbežnejšou príčinou nefunkčnosti nabíjačky na telefón je poškodenie nabíjacieho kábla. Vplyvom nadmerného ohybu, trhania, drvenia alebo hryzenia domácich zvierat sa drôty pod izolačnou vrstvou môžu nalomiť alebo zlomiť. Ak vidíte, že sa izolácia odtrhla a káble sa vytiahli, je to jasná príčina, prečo nabíjačka nefunguje.
Ak miesto poškodenia nabíjačky nie je viditeľné voľným okom, môžete vykonať skúšobné nabíjanie telefónu, počas ktorého pohybujete káblom na oboch koncoch. Miesto, kde je kábel poškodený, nájdete podľa toho, že sa nabíjačka bude chvíľami nabíjať.
Ďalšou, zriedkavejšou príčinou zlyhania nabíjačky, je ohnutie zubov vo vnútri konektora, ktorý sa vkladá do nabíjacej zásuvky na smartfóne. Môže sa to stať, keď sa pokúsite zatlačiť konektor do nevyhovujúcej nabíjacej zásuvky. Pokiaľ sa zuby úplne nezlomili, ešte stále existuje možnosť ich narovnať.
Nezabudnite, že akékoľvek opravy na nabíjačke môžete vykonávať len vtedy, keď príslušenstvo nie je pripojené k elektrine. Ak je za zlyhanie nabíjačky zodpovedný poškodený nabíjací kábel, postupujte podľa nasledujúcich pokynov:
1. Nájdite miesto, kde boli káble poškodené. V danom mieste budú pravdepodobne rozstrapkané alebo úplne zlomené drôty.
2. V mieste poškodenia drôtov odtrhnite izolačnú vrstvu, pričom okolo neho ponechajte asi 2 cm okraj.
3. Poškodenú časť nabíjačky odrežte. Rez musí byť presný a hladký.
4. Drôty na oboch stranách rezu opatrne skrúťte dohromady tak, aby ste spojili nepoškodené vodiče. Farby drôtikov sa môžu líšiť v závislosti od modelu telefónu – v takom prípade by ste mali navzájom spojiť rovnaké farby. Na zakrútenie drôtov môžete použiť aj špeciálne príslušenstvo, tzv. konektor.
5. Skrútené drôty, ktoré sa už nestrapkajú, opatrne zabaľte izolačnou páskou. Miesto rezu pritom dôkladne zaistite, žiadny drôt aby nezostal viditeľný.
Ak sú príčinou poruchy nabíjačky na telefón ohnuté zuby v nabíjacom konektore, postup je oveľa rýchlejší. Na opravu budete potrebovať lupu alebo zväčšovacie sklo, ako aj malé pinzety so zúženými kliešťami. Hoci sa vyrovnávanie ohnutých zubov v konektore môže zdať celkom jednoduché, predsa len si vyžaduje zručnosť a presnosť. Ak by ste použili priveľa sily, môže sa stať, že zuby zlomíte. Takáto nabíjačka sa už nebude dať opraviť a budete si musieť zadovážiť novú.