+421 233056423 Po - Pia 9:00 - 17:00
 
 
SCHRÁNKA
 
Košík
je prázdny
+
+
+
Tipy

Ako ochrániť telefón pred sledovaním?

V súčasnosti sa každý majiteľ smartfónu môže stať obeťou nezákonného sledovania, a čo je ešte dôležitejšie, nemusí o tom vôbec vedieť. Ako môžete ochrániť svoj telefón pred sledovaním? Pripravili sme pre vás prehľad niekoľkých najúčinnejších metód.

Prečo by ste mali zabezpečiť svoj telefón pred sledovaním?

Časy, keď sa telefón používal iba na telefonovanie, sú už nenávratne preč. V súčasnosti sa telefóny stali skutočným prameňom mimoriadne citlivých údajov o svojich používateľoch. Obsahujú nielen osobné poznámky, fotografie alebo sms-ky vymieňané s inými ľuďmi, ale slúžia aj na prístup k bankovým účtom, účtom na sociálnych sieťach alebo pracovným účtom. Ak sa vaše prihlasovacie údaje a heslá dostanú do nesprávnych rúk, utrpí tým nielen vaše súkromie, ale je tiež vysoká pravdepodobnosť, že vás môžu okradnúť.

Ako sa teda chrániť pred vyššie uvedenými nebezpečnými následkami sledovania telefónu? Existuje veľa spôsobov, ako sa dá zvýšiť bezpečnosť používania smartfónu. Niektoré z nich sa môžu zdať triviálne, ale to vôbec neznižuje ich účinnosť. Nižšie uvádzame podrobný zoznam metód, pomocou ktorých môžete svoj telefón chrániť pred sledovaním.

Po prvé - nastavte zámok obrazovky

1. Ako ochrániť telefón pred sledovaním?

Najjednoduchšou formou zabezpečenia smartfónu je jednoduché nastavenie zámku obrazovky. V závislosti od vašich preferencií a hardvérových možností môžete na tento účel použiť:

• Číselný kód - neodporúčame zadávať príliš jednoduché heslá, napríklad štyri nuly alebo štyri jednotky.

• Vzor na dotykovej obrazovke - opäť neodporúčame zavádzať príliš jednoduché vzory.

• Odtlačok prsta na snímač odtlačkov prstov - skúste to urobiť tak, aby to bol ten najjednoduchší spôsob, ako odblokovať telefón pri každodennom používaní.

• Snímanie tváre pomocou prednej kamery telefónu - rozpoznanie tváre funguje najlepšie s neutrálnymi výrazmi tváre a dobrým osvetlením.

Nezabudnite tiež nastaviť možnosť automatického uzamknutia obrazovky po určitej dobe nepoužívania telefónu, napríklad po 30 sekundách.

Rootovanie telefónu si dvakrát rozmyslite

Aj keď rootovanie smartfónov otvára používateľovi veľa nových možností, napríklad prispôsobenie vzhľadu operačného systému, zároveň zvyšuje riziko straty súkromia. Pôvodný Android alebo iOS má množstvo bezpečnostných protokolov, ktoré zariadenie chránia. Ak ich zrušíme, spyware bude mať oveľa ľahší prístup k akýmkoľvek z našich údajov.

Používajte antivírusové programy

2. Ako ochrániť telefón pred sledovaním?

Smartfón je vlastne miniatúrny počítač, a preto si vyžaduje aj antivírusový softvér. Bohužiaľ, väčšina telefónov nemá vopred nainštalované antivírusové programy, takže si ich musíte stiahnuť sami. Vyberte osvedčenú aplikáciu z Obchodu Play alebo Apple Store, ktorá má najlepšie recenzie. Veľká časť z nich je 100 % zadarmo, pričom ponúka bezplatnú ochranu smartfónov. Hoci je pravdepodobné, že antivírus bude mierne vybíjať batériu a procesor telefónu, v žiadnom prípade ho nevypínajte, nakoľko má veľmi dôležitú úlohu.

Ak Bluetooth nepoužívate, vypnite ho

V dobe bezdrôtových slúchadiel, prenosných reproduktorov a ďalších zariadení, ktoré sa dajú ľahko spárovať so smartfónom, nadobudlo pripojenie cez Bluetooth nebývalý význam. Používa sa tak často, že veľa ľudí túto funkciu vôbec nevypína - aj keď ju v danej chvíli vôbec nepotrebujú. Je to však dosť veľká chyba, pretože funkcia Bluetooth významne zvyšuje riziko sledovania cez telefón. Stačí, ak sa hacker nachádza v dosahu vášho vysielača a ľahko môže získať prístup k akýmkoľvek súkromným údajom uloženým v zariadení. Hackerské útoky prostredníctvom pripojenia Bluetooth dokonca získali svoje špeciálne názvy: bluebugging, bluejacking a bluesnarfing.

Ak nemusíte, nepoužívajte verejné siete Wi-Fi

Používanie verejnej bezplatnej siete Wi-Fi môže byť veľmi užitočné, pokiaľ nemáte k dispozícii žiadnu inú možnosť. Ak však môžete použiť vlastné mobilné dáta, v záujme ochrany súkromia radšej stavte na túto alternatívu.

Rovnako ako pripojenie cez Bluetooth, aj pripojenie cez Wi-Fi sa môže stať terčom hackerského útoku. Ak už teda nemáte na výber a musíte použiť verejnú Wi-Fi, za žiadnych okolností by ste sa nemali prihlásiť do bankových aplikácií alebo vykonávať iné dôverné operácie na svojom smartfóne.

Nezabúdajte na pravidelné aktualizácie

3. Ako ochrániť telefón pred sledovaním?

Málokto si uvedomuje skutočnosť, že aktualizácia softvéru smartfónu sa netýka len zlepšenia fungovania systému, ale aj nových bezpečnostných funkcií. Znamená to schopnosť pružne reagovať na neustále sa zlepšujúce techniky hackerov. Odkladaním aktualizácie operačného systému sa vystavujete zvýšenému riziku sledovania. Nezabudnite, že systém musíte aktualizovať iba z legálnych zdrojov. Dostupnosť novej aktualizácie vám zvyčajne zobrazí samotný telefón prostredníctvom informačnej správy.

Neklikajte na podozrivé odkazy

Sociálne médiá, ako aj rôzne webové stránky, môžu obsahovať nebezpečné pasce vo forme odkazov smerujúcich na stránky, ktoré umožňujú phishingové útoky. Ak teda vidíte článok s mimoriadne lákavým názvom, ktorý vyžaduje prihlásenie, napríklad cez Facebook, nikdy sa nenechajte nachytať. Stránka chce získať vaše údaje a neskôr ich použiť na svoje nekalé účely. Nie je to tak dávno, čo sa prevalila aféra s tzv. "BLIK metódou", keď sa hackeri nabúrali do používateľských účtov na Facebooku a vydierali peniaze od ich priateľov.

Puzdrá Overiť to

Ocena: 4.8 / 5.0 (10)
Twoja ocena