Sieť VPN zabezpečuje pripojenie cez sprostredkovateľský server, vďaka ktorému si môže používateľ smartfónu v sieti zachovať väčšie súkromie. VPN zabezpečuje, že algoritmy Google a poskytovatelia internetových služieb nemôžu sledovať aktivitu používateľov. Táto perspektíva súkromia láka väčšinu majiteľov smartfónov. Ako teda v telefóne zapnúť a vypnúť službu VPN, keď to bude potrebné?
Virtuálnu súkromnú sieť (Virtual Private Network) využívali donedávna iba veľké spoločnosti. V súčasnosti je dostupný každému používateľovi internetu. Týmto spôsobom môžeme starostlivo chrániť svoje súkromie neustále zastrašované personalizovanými Google reklamami. Používanie siete VPN tiež znižuje riziko, že sa stanete obeťou útoku hackerov. Navyše, umožňuje vám aj bezproblémový prístup k celému internetovému obsahu bez ohľadu na geografickú polohu.
Veľa ľudí používa sieť VPN nepretržite, no v niektorých prípadoch je výhodnejšie dočasne službu deaktivovať. Napríklad bezpečnostné systémy niektorých populárnych internetových bánk môžu blokovať pokusy o prihlásenie sa do bankovníctva cez VPN. Môže sa stať, že z bezpečnostného hľadiska sa váš bankový účet zablokuje. Ak sa chcete takémuto scenáru vyhnúť, počas používania online bankovníctva je lepšie nepoužívať verejnú Wi-Fi a VPN tak bez obáv vypnúť. Samozrejme, existuje viac podobných príkladov – nie všetky webové stránky dôverujú používateľom VPN a zámerne blokujú prístup k ich obsahu.
Väčšinu času sa používanie virtuálnej súkromnej siete, o ktorej sme písali aj v samostatnom článku, oplatí. Ľahko ju nakonfigurujete na všetkých telefónoch s operačnými systémami Android a iOS. Obchod Google Play a App Store ponúka viacero aplikácií, prostredníctvom ktorých sa môžete pripojiť k plateným alebo bezplatným službám VPN.
Samozrejme, tie bezplatné nezaručujú takú vysokú úroveň ochrany ako tie platené s ročným alebo mesačným predplatným. Výber je však na vás. Mnoho služieb VPN sa súčasne spája s antivírusmi v telefóne.
1. V prvom kroku si stiahneme aplikáciu VPN, ktorá sa nám pozdáva ako najvhodnejšie, a ak je spoplatnená, prihlásime sa na odber.
2. Keď máme k dispozícii dostupné údaje pre konfiguráciu VPN, prejdeme na systémové nastavenia telefónu.
3. Nájdeme „Nastavenia siete a pripojenie“ a potom časť VPN.
4. Vyberte možnosť na pridanie PPTP VPN.
5. Zadajte predtým získané údaje, aby ste nakonfigurovali pripojenie VPN – názov VPN, server VPN, ako aj užívateľské meno a heslo.
6. Pripojíme sa k nakonfigurovanej sieti VPN, ktorá sa zobrazí v zozname.
Konfigurácia VPN v iPhone je podobná ako v telefónoch s Androidom.
1. Stiahneme si vybranú aplikáciu z App Store.
2. Prejdeme na všeobecné systémové nastavenia v iPhone.
3. Vyberieme možnosť „Sieť“ a potom sieť VPN.
4. Klikneme na „Pridať konfiguráciu VPN ...“, kde vyplníme polia: Popis, Server a vzdialené ID. Taktiež zadáme používateľa a heslo. Zadané údaje sa potvrdia tlačidlom „Uložiť“.
5. V sekcii výberu konfigurácie uvidíme pripojenie, ktoré si môžeme vybrať. Stav by sa mal zmeniť na pripojený.
Používanie VPN môže v niektorých prípadoch brániť prístupu ku konkrétnym internetovým službám, preto by ste mali virtuálnu súkromnú sieť zvládnuť aj dočasne vypnúť. Našťastie, deaktivovanie VPN vo vašom smartfóne je, bez ohľadu na to, či používate operačný systém Android alebo iOS, oveľa jednoduchšie ako jej aktivovanie.
Postup závisí od konkrétnej aplikácie, ktorú ste si zvolili – v telefóne môžete VPN vypnúť práve cez ňu. Ak to nie je možné, vrátime sa na rovnaké nastavenia, s ktorými sme sieť predtým nakonfigurovali a v časti VPN pripojenie zrušíme. Ak neodstránime pridanú konfiguráciu úplne, telefón si ju zapamätá a budeme sa k nej môcť kedykoľvek bez ťažkostí opäť pripojiť.